Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otroci: jaké je vaše skóre?

19. 11. 2011 14:41:05
Jak je to s „novodobými otroky“ v zemích třetího světa, kteří vyrobili například váš iPhone? Mnohdy jinak, než si různí moralisté myslí. Západ není pupíkem světa a stejnak za to může regulace.

Na internetu se začal šířit zajímavý kalkulátor - vy v něm zadáte odkud jste, jaké vlastníte šperky (pokud vůbec), jakou vlastníte elektroniku, jaké oblečení (a tak dále) a onen kalkulátor vám ukáže, kolik „novodobých otroků“ máte na svědomí.

Jde o to, že dané věci mnohdy vyrábějí pracovníci v zemích „3. světa“, kteří jsou „svázáni“ nelidskými podmínkami k práci, mnohdy různě zneužíváni.

Ano, mě se také nelíbí, když třeba třináctileté děti pracují ve fabrikách, avšak vše má své „ale“...

Za otroky nemůžete vy

Onen kalkulátor má několik vad. První z nich je, že vám na triko přišívá otroky, kteří vyráběli zboží, ze kterého se následně stal váš majetek.

Problém je však ten, že nejdříve muselo být ono zboží vyrobeno, aby následně mohlo být koupeno. Jisté je tedy to, že oni „otroci“ museli tvrdě pracovat mnohem dříve, než jste se vy rozhlodli koupit si třeba iPhone.

Takže ona pracovní místa pro otroky jste nevytvořili vy tím, že jste si koupili nějakou elektroniku, kterou vyrobili nějací otroci již dříve. Vytvořil je někdo před vámi. Nejste za tyto otroky „odpovědní“. Jde o cosi jako utopený náklad - ti otroci na onen iPhone již pracovali, kdybyste si ho nekoupili, nic by se nezměnilo, poněvadž „ono“ („otrocká práce“) se již událo.

Relevantnost alternativ

Indické děti (AP Photo M.Lakshman)Další chyba je, že lidé, kteří se kolem onoho kalkulátoru pohybují, si myslí, že kdybychom přestali onu elektroniku či šperky kupovat (protože to vyrábí otroci, žeáno), pak by ony slavné firmy aká Apple přestali své výrobky vyrábět za pomoci „otroků“... což by prý oněm otrokům zlepšilo život.

Což není pravda.

Pokud Apple zruší výrobu iPhonů pomocí otroků, tak ti „otroci“ prostě příjdou o práci. Tečka, hotovo dvacet. Máte se lépe, pokud neplánovaně přijdete o práci? Zvýší to kvalitu vašeho života? Řekl bych, že ne.

Je to podobné, jako s iniciativami za „dovozní cla na země využívající dětskou práci“ - ano, zavedeme „clo na dětskou práci“ a osvobodíme chudáky děti od fabriky pomocí prostituce. Nebo někde třeba pomocí smrtí hladem.

Jistě si všichni uvědomujeme, že by bylo skutečně krásné, kdyby děti místo ve fabrikách byly ve školách a vzdělávaly se, avšak nemůžeme posuzovat jejich osud dle našich „západních“ kritérií.Tamní svět je prostě jiný, je chudší.

Je natolik chudý, že si nemůže dovolit vyslat hromadu lidí mimo „trh dodavatelů“ a nechat je se vzdělávat. Nemá na to. Není tam nikdo, kdo by to platil, což v kritériích tamního světa znamená: není tam nikdo, kdo by těm dětem pak mohl dávat třeba najíst.

Je příznačné, že bojovníci proti „otrocké“ či „dětské práci“ nebojují například za povinnou školní docházku v chudých zemích (tam, kde ona docházka není) či za její prodloužení (tam, kde již je). Je totiž jasné, že pro spoustu dětí by to znamenalo ortel smrti.

Mnohdy jsou tak děti a „otroci“ sprostě zneužity relativně bohatými západními intervencionistickými intelektuály k boji proti „korporacím“. Nejde jim o „práva a dobro“ dětí a „otroků“, ale pouze o to,jak z velkých firem vyždímat co nejvíc peněz a jak jim „přiškrtit“ ten „amorální“ zisk.

Víte, podobné moralizování je mnohdy v módě, tak proč se na nějaké podobné vlně nesvézt, že? Medializace je pro mnohé celkem slušný zisk...

Posuzování tamních životních alternativ podle našich západních měřítek je známkou ignorance a přebujelého pocitu sebedůležitosti. Pokud si někdo myslí, že „západ může vše zachránit“, znamená to, že si myslí, že „západ vše zapříčiňuje“ - jinak by vše nemohl zachránit. Myslí si, že západ - jejich svět, jejich životní styl - je pupíkem a centrem světa.

„Stačí, když si koupíte o tričko méně a zachránite svět“ nás logicky vede k tomu, že „když si koupíte o tričko více, zničíte svět“. Tak to ale není. Na světě je mnoho lidí žijících své životy ve svém světě a dle jim dostupných alternativ a „náš moderní“ západ je nezajímá. Nejsme středobodem vesmíru, ačkoliv si to egocentričtí „ochránci otroků“ myslí.

Přičemž mnohdy je volba dětí v chudých zemí ve stylu „pracovat nebo zemřít“. Nikoliv „pracovat či studovat“ jako u nás, jak si chybně myslí bojovníci proti velkým společnostem.

A stejnak za to mohou regulace

A nakonec - stejnak za otrockou práci mohou z nějaké části také regulace a daně západního světa.

Peter Schiff ve svém vystoupení na akci OWS zmínil zajímavou věc - kdysi byly platy v USA nejvyšší na světě, přičemž se tam vyráběly nejlevnější výrobky. Čím to bylo? Nízkým zdaněním a nízkou mírou regulace, díky čemuž se v USA nahromadil kapitál, který vysoce zvyšoval produktivitu práce.

Daně i míra regulace se však v čase zvyšovali, což zdražovalo cenu práce přespříliš - a mnohdy bylo pro západní firmy levnější si najmout otrockou nezkušenou a nekvalifikovanou levnou prácovní sílu někde v Africe či Asii, než si najmout zkušené, kvalifikované a kapitál (stroje) ovládající západní pracovníky. Vše jen kvůli státu, který jednoduše zdražoval výrobu na západě, čímž ji pomohl vytlačit do třetího světa.

Na jednu stranu je to fajn - třetí svět díky tomu bohatne, dostává se tam - leč pomalu, ale jistě - nějaký kapitál, nějaké investice, nějaké znalosti.

Na druhou stranu, regulace a zdaňovaní jsou určitá forma stimulu (dotace) pro ty, jejž nabízí levné otroky v zemích třetího světa k práci. Poptávka po levné pracovní síle v chudých zemích je nafouknutá bublina, která může být mnohdy natolik vysoká, že to na trh práce přivede i ty, které bychom tam nejradši neviděli.

Článek původně vyšel na Devian.cz, kde jej můžete také komentovat.

Autor: Lukáš Kubec | sobota 19.11.2011 14:41 | karma článku: 16.98 | přečteno: 1126x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karol Wild

Antisystémový Babiš

Termínem antisystémová strana se dnes označuje především hnutí ANO. Pomiňme ostatní, které jsou takto označované a zůstaňme u ANO.

23.10.2017 v 10:15 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 284 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Teroristé, migranti a kriminálníci brzy zaplaví celou Českou republiku

Od mnoha lidí slyším a čtu při diskusích na sociálních sítích, jak je to v Česku hrozné, jak se prý bojí večer vycházet na ulici a jaký mají strach z migrantů, kteří nás brzo zaplaví na základě Kalergiho plánu...

23.10.2017 v 9:10 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 1168 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Jak jsem našel životní poslání ...

Zveřejňuju tady mou odpověd na FB dotaz, jak jsem se dostal k tomu co dělám, jak jsem našel svoje poslání, smysl ... tedy jak se mi to všechno stalo?

23.10.2017 v 7:28 | Karma článku: 3.58 | Přečteno: 115 | Diskuse

Dana Kellnerová

Sex jako mužská zbraň

Ženy odpradávna využívají svoji sexualitu k ovládnutí muže, kterého si vyberou, aby odvrátily hrozbu, že se muž začne poohlížet po jiných. Jak to mají někteří muži? Čtěte dál...

23.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 747 |

Zuzana Palečková

Jen tak si užít

Rozdávají letáky, růže či koblihy, někteří dokonce se svým programem zvoní u dveří. Aspoň jednou za čas nám musí pozorně naslouchat. Letos se to většině moc nepovedlo, asi už zapomněli, jak se to dělá.

23.10.2017 v 1:29 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 209 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1409
Mladý pisálek zajímající se o ekonomii, který má problémy s pravopisem. Vedu a píši také na Devian.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.