Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nemorálnost ilegality

Postavit cosi mimo zákon – do ilegality – je nejsnazší cestou politiků, jak ukázat, že „proti něčemu bojují.“ Je to nejjednodušší cesta, jak moci lidem tvořící pomyslnou „veřejnost“ říci, že něco nějak dělám. Že jsem – jako politik – aktivní.

Problém je však zřejmý – aktivní politik může působit více kontraproduktivně, než se na první pohled může stát.

To, co je „legální“ a „ilegální“ je v moderním pojetí to, co je „povolené“ či „nepovolené“ státem. Stát a státní monopol moci je to, co určuje a udržuje právo a externí společenské instituce, které určují „legalitu a ilegalitu.“

Existence jediného státního monopolu na moc má nedozírné důsledky: jedno centrum, jeden bod ve společenském dění nedokáže pokrýt všechny individuální a jedinečné preference a motivace jednotlivců.

Pak se celkem jednoduše může stát to, že stát se postaví proti svým občanům – zákaz, zákon nemá hrubou sílu. Jsem-li rasista (jakože nejsem), zákaz rasismu zákonem mé preference nezmění. Pouze přizpůsobím své chování nové skutečnosti (budu se stále chovat rasisticky, ale skrytěji). Jediný zákon, který má šanci změnit mé preference je ten, který sám uznávám – zákon přirozený, morální.

Explicitní zákon může fungovat zcela kontraproduktivně. Jak rasismus, tak například protidrogová politika státu jsou toho důkazem.

Legální, které posvěcuje moc (stát) je v prostředí, kde fungují právní principy. Principy jak uměle dané, tak přirozené, morální. Tím, že stát ze svého postavení vyloučí určitou lidskou preferenci či motivaci mimo legální prostor, vyloučí onu preferenci/motivaci do prostoru ilegality, kde neplatí jak principy umělé, tak ty přirozené (morální).

Jinak řečeno, pokud ilegalizuji skupinu drog, obchodování s nimi a jejich užívání je vystaveno džungli. Všichni účastníci směny se pohybují za hranicí zákona, všichni účastníci směny se dobrovolně vystavují postihnutí státní mocí. V případě podvodu se ani jedna strana směny nemůže obrátit na všeobecnou autoritu, moc soudní, protože ta je držena státem – a ten jednání v ilegalitě postihuje.

Důsledkem toho je spontánní geneze „ilegálního řádu“, který začíná od nuly. V době první prohibice (30. léta, USA, alkohol) platili zákony cti, mafie a džungle. Oko za oko, zub za zub. Vše povede (někde již došlo) ke vzniku „paralelní moci“, ilegální moci výkonné, zákonodárné a soudní.

Stejně, jako státem držená „legální“ forma řádu se bude ona „ilegální“ forma vyvíjet v čase. V praxi to znamená, že ilegální obchod funguje na principech řádu, který v „legální“ společnosti fungoval na počátku civilizací. Proto fungování řádu v ilegálním prostředí je velmi podobné kmenovým zřízením.

Ilegalita znamená ohrožení státní mocí. To zvyšuje rizika, ale i výnosy z dané činnosti. Kvůli mikroekonomickému odporu k riziku (který je individuální) tak ilegalita znamená omezení konkurence v odvětví – vzniká kartel.

Klasickým příkladem je drogový kartel. Málokdo si totiž dovolí vzepřít se státní moci, a tak málokdo bude rozšiřovat konkurenci v oboru a málokdo bude omezovat sílu na trhu toho současně nejsilnějšího.

Je to de-facto státem chráněný kartel, který se bojí legalizace. To, co je ilegální je totiž „mimo oficiální prostor“ a jedinci, kteří se obávají rizika, či jejich rozlišovací schopnost vůči státním zásahům je malá tak přestanou uznávat kohokoliv, kdo se mimo „oficiální prostor“ začnou pohybovat. Ti, jenž se pohybují mimo „oficiální prostor“ tak tvoří paralelní civilizaci.

Paralelní civilizace začíná od nuly. Ti, jenž se – vinou státu – v paralelní civilizaci ocitnou jsou tak odsouzení k tomu, aby byli souzeni a posuzování podle zákonů a principů, které jsme překonaly již před tisíciletími či staletími.

Důsledek ilegalizace je ten, že moc nad životem jedinců nedrží žádná všeobecně kontrolovaná moc, ale soukromý kartel, který není vázán ani morálními a etickými principy. Stejná pravidla platí i pro illegalizaci politických stran, hnutí či ideologií, které se mění v „kartelové“ skupiny, tajemná hnutí, která tím spíše lákají další příznivce.

Článek původně vyšel na Devian.cz, kde je možné jej i komentovat.

Autor: Lukáš Kubec | čtvrtek 28.10.2010 21:30 | karma článku: 10,04 | přečteno: 927x
  • Další články autora

Lukáš Kubec

O pokladních a víkendech

Zde člověk „A“ chce něco koupit o víkendu. Člověk „B“ to chce prodat - i o víkendu. A člověk „C“ to může prodávat - i o víkendu. Všichni mohou, chtějí, nemusejí. Jde o dobrovolná rozhodnutí jedinců, zda si vzájemně vyjdou vstříc. Kde je zde prostor pro zásah státu? Točí se země o víkendech jinak?

26.3.2013 v 14:15 | Karma: 27,28 | Přečteno: 2149x | Diskuse| Společnost

Lukáš Kubec

Příliš drahých 7 miliard

Stát se rozhodl za sedm miliard korun znárodnit „desítky tisíc“ pracovních míst. Aneb když to dělá jedinec, je to zločin. Když to dělá kolektiv, je to vládní podpůrný program.

16.3.2013 v 11:00 | Karma: 20,64 | Přečteno: 613x | Diskuse| Politika

Lukáš Kubec

Skončeme s nepřípustnou diskriminací!

Spousta lidí je schopna si před vás stoupit a tvrdě hájit názor, že diskriminace od státu je nepřípustná, stát by měl diskriminaci potírat všemi možnými prostředky v celé společnosti a tudíž je třeba i masivní přerozdělování třeba i pomocí progresivního zdanění, aby chudí nebyli diskriminovaní v přístupu ke vzdělání či dalšímu. Otázka zní: jak může někdo hájit tolik protikladů najednou?

27.7.2012 v 11:49 | Karma: 15,77 | Přečteno: 1171x | Diskuse| Společnost

Lukáš Kubec

Varování: zákaz kouření je útokem i na vaši osobnost

Je to pouze ten, kdo chce zakázat kouření, který tady někomu něco nutí, který se povyšuje nad ostatní, který se motá do dohody dvou cizích dospělých osob, který si neoprávněně uzurpuje právo říkat ostatním, kde a za jakých podmínek musí pracovat.

3.7.2012 v 10:59 | Karma: 33,59 | Přečteno: 2192x | Diskuse| Společnost

Lukáš Kubec

Internetová svoboda a Pirátští cenzoři

Čím je cenzura? Cenzura je přeci jinak řečeno kontrola obsahu médií, v tomto případě internetu. A co dělám ve chvíli, kdy zákonem zakazuji filtraci obsahu poskytovatelům připojení či zakazuji různou soukromou blokaci diskusí? Kontroluji obsah médií, cenzuruji.

20.6.2012 v 13:14 | Karma: 12,35 | Přečteno: 990x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rusové v noci ničili ukrajinskou infrastrukturu, znovu útočili i na Charkov

27. dubna 2024  8:05

Sledujeme online Rusko v noci na sobotu zaútočilo na energetickou strukturu Ukrajiny. Ve třech oblastech poškodili...

V Česku přibývá nakažených malárií, nemoc si lidé vozí z dovolené

27. dubna 2024  7:29

Po útlumu v době covidu-19 opět roste počet Čechů, kteří se v zahraničí nakazili malárií. Loni jich...

Izrael zaslal Hamásu reakci na postoj k ukončení války, hnutí žádalo příměří

27. dubna 2024  7:07

Palestinské hnutí Hamás uvedlo, že v sobotu dostalo od Izraele oficiální odpověď, která se týká...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Rozstřel Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1416x
Mladý pisálek zajímající se o ekonomii, který má problémy s pravopisem. Vedu a píši také na Devian.cz.